Modernizacja laptopa

kowjan12
Posty: 10
Rejestracja: 21 gru 2017, 15:36

Modernizacja laptopa

Post autor: kowjan12 » 31 sty 2018, 20:55

Co rok wychodzą nowe generacje procesorów czy kart graficznych. Wielu właścicieli kilkuletnich laptopów, zauważając że ich sprzęt przestaje nadążać za trendami technologii, zaczyna zastanawiać się jaki jest najlepszy i najtańszy sposób na dogonienie współczesności. Mądra modernizacja laptopa może być bardzo opłacalna pod warunkiem od tego jak stary jest nasz sprzęt. Jeśli w międzyczasie dokonała się ważna zmiana technologii (zmiana socketu procesora, nowszy standard pamięci RAM, etc) i minęło od niej już ponad 2 lata, to może się okazać że inwestowanie w nasz stary sprzęt ekonomicznie nie ma sensu.

Pierwszy i jednocześnie najważniejszy element, który wpływa na ociężałość naszego systemu to dysk twardy. Nie procesor, nie ilość ani szybkość pamięci RAM, a właśnie dysk. To przez niego musimy czekać kilka minut na odpalenie jakiegoś programu, czy załadowanie systemu. Możemy go wymienić właściwie zawsze, niezależnie od tego jak stary mamy komputer.

Kolejną ważną rzeczą w naszym komputerze, mającą duży wpływ na szybkość działania jest ilość pamięci RAM. Jeśli jest jej za mało, wszystko co się tam nie mieści jest przechowywane w tzw pamięci wirtualnej, na dysku twardym. Niestety dysk twardy jest około 100 razy wolniejszy od pamięci RAM, a co za tym idzie- na wszystkie dane które trafiły do pamięci wirtualnej czekamy 100 razy dłużej niż powinniśmy. Zwiększając ilość pamięci możemy zmniejszyć, lub całkowicie wyeliminować konieczność korzystania z pamięci wirtualnej przez nasz system.

W niektórych laptopach można wymienić procesor, choć takich modeli jest co raz mniej. To czy jest taka możliwość w naszym sprzęcie najlepiej sprawdzić w profesjonalnym serwisie, lub wyszukać informacje w internecie. Jeśli nasz laptop wyposażony jest w socket dla procesorów, to możemy włożyć tam nowszy model, lub po prostu procesor z wyższej półki niż ten który mamy. Musimy jednak najpierw wiedzieć jaką dokładnie podstawkę mamy w naszym sprzęcie. Czasem zdarza się, że ten sam model laptopa ma montowane różne płyty główne i wyszukiwanie informacji w internecie o naszym modelu daje sprzeczne rezultaty, lub w ogóle nie znajdziemy takiej informacji.

W przypadku kart graficznych sytuacja bywa trudna. Jeśli procesor graficzny jest wlutowany w płytę główną wymiana jest niemożliwa. Większość procesorów intel CPU ma wbudowaną obsługę GPU czyli Graphic Procesor Unit. W tej sytuacji wymiana jest łatwa

http://radius-it.eu - modernizacja laptopów

ODPOWIEDZ